Netradičnío úroveň výš

Rakytník

Rakytník

Často mívané odrůdy v našem sortimentu:
Samice: Sluníčko, Leikora, Krasavice, Baltik, Botanika, Moskevská Krasavice, Perčik, Bohatýr, Sibiřský Ruměnec, Elizaveta, Altajská, Kapriz, Klaudie aj…
Samec: Opylovač K+

Při pořizování rakytníku si je třeba pořídit Samce a jakoukoli Samici dle výběru – 1 samec dokáže oplodnit až 6 samic.

Původ: Čína, Mongolsko, Nepál a Indie, Rusko, Ukrajina..

Vzrůst: Jedná se o trnitý až 6 m vysoký, dvoudomý, řídký keř či keřovitý strom. Rostlina se opyluje větrem. Má nízké nároky na půdní podmínky, avšak vyžaduje dostatek světla. Plodnost: v závislosti na podmínkách střední až velká.

Zralost: od konce července do září, plody vydrží dlouho do zimy na větévkách, sklizeň je nesnadná, lze ji řešit ostříháním krátkých plodných větévek i s plody a po zmrazení oklepat.

Kvalita plodů: Plody jsou peckovice 5-10 mm velké. Barvu mají od žluté přes oranžovou až po červenou, jsou elipsovitého tvaru. Olejovitá dužnina má oranžovou barvu. Chuť je kyselá až nasládlá, plody obsahují jedno z nejvyšších množství vitamínu C. Semena obsahují cenný rakytníkový olej.

Použití: Především ke zpracování – rakytníkový sirup, likér, džem. Lze jej nakládat do medu, sušit, a u sladších odrůd je lze i přímo konzumovat. Celá rostlina je léčivá.

Aktuální sortiment odrůd: Nabídka.

Translate »