Netradičnío úroveň výš

Muchovník

Muchovník

Původ: muchovníky (také indiánské borůvky) pocházejí z kanadských prérií.

Vzrůst: keř nebo menší strom dorůstající výšky 3-5 m. Mírně odnožuje, je mrazuodolný, netrpí chorobami a je samosprašný. Nevyžaduje kyselé pH půdy.

Plodnost: vysoká

Zralost: červenec

Kvalita plodů: Plodenství vytváří menší hrozny s postupně dozrávajícími plody. Jednotlivé plody-malvičky – jsou 1 cm velké, nejprve červené, později tmavě modré. Jsou šťavnaté, sladké, velmi příjemné chuti. 

Použití: Přímý konzum a k zavařování. Některé stromy, zvláště botanické druhy, jsou významně sadovnicky cenné. Např. druh Amelanchier arborea lze využít do alejových výsadeb. Pro ovocnářské využití jsou vyšlechtěny kanadské odrůdy např. Martin, Smoky, Thiessen aj. 

Často mívané odrůdy v našem sortimentu:

Muchovník olšolistý
Amelanchier alnifolia je ozdobný keř dorůstající běžně 2 metrů, v domovině podstatně více. V našich podmínkách se mu daří, protože je odolný proti vymrzání. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické, lehce ochmýřené. Květenství jsou hroznovitá, květy až 2 cm velké. Muchovník kvete již od dubna, plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Plody jsou malvice, zpočátku červené, pak až modročerné, ojíněné, chuti sladké a šťavnaté. Plody jsou chutné již ve fázi červeně zbarvených plodů, ale špičkové chuti a šťavnatosti dosahují až po zmodrání, kdy malvičky také maximálně zvětší svůj objem.  Proto je vhodná doplňková zálivka v období zaměkání plodů.  Plody poměrně dlouho drží na keři a nekazí se, ale pokud jsou přísušky, tak dochází k zvraštění a zasychání plodů. Amelanchier je samosprašný, začíná obvykle plodit již ve třetím roce.  Muchovníky v našich podmínkách zpravidla netrpí žádnými chorobami ani škůdci, avšak dozrávající plody je třeba chránit sítěmi před ptactvem.

Martin 
odrůda uveřejněna v roce 1990 vznikla výběrem ze semenáčů odrůdy Thiessen, se kterou má mnoho společných vlastností. Tvar keře je vzpřímený, málo rozvětvený. Patří k odrůdám s největšími plody (až 18 mm). Zajímavé u této odrůdy je také jednotné zrání v hroznu. Takže se nechá sklízet v jednom termínu. Chuťově je hodnocena jako nejlepší pro přímý konzum. První plody se mohou objevit již v druhém roce.

Smoky
původem divoká rostlina nalezena v Beaverlodge v Albertě kolem roku 1918. Oficiálně představena v roce 1952. Výška keře do 4,5m. Ve stáří rozložitá koruna, hojně odnožující. Bobule s průměrem do 14 mm, obvykle 7 – 11 v trsu, zrání je postupné, takže po několik týdnů máme na zahradě, co trhat. Chuť je dobrá, jde o nejsladší z dosud známých odrůd s nejvyšším poměrem cukrů a kyselin (pH 4,1 – 4,5). Plody obsahují poměrně hodně velkých semen.

Aktuální sortiment odrůd: Nabídka.

Translate »