Netradičnío úroveň výš

Kanadské borůvky

Kanadské borůvky

Vzrůst: keř zpravidla bujného vzrůstu dosahující až 2 m, rostliny jsou částečně samosprašné, pro poskytnutí vyššího výnosu se doporučuje vysadit dvě různé odrůdy. Rostlina je náročná na pH půdy, kdy vyžaduje hodnotu 3,5-4,5, proto je vhodné kanadské borůvky pěstovat v rašelinných substrátech. Z dalších požadavků lze zmínit doplňkovou zálivku, zejména v období zvětšování plodů, a dostatek světla.

Plodnost: podle podmínek střední až vysoká

Zralost: dle odrůd od července do září

Kvalita plodů: Plody v menších hroznech, velikost přibližně 10 mm, základní barva zralých plodů je tmavě modrá s různým stupněm ojínění. Dužnina je bezbarvá, velmi chutná, mírně aromatická, sladká při plném vyzrání.

Použití: Zejména přímý konzum.

Pravidelné odrůdy v našem sortimentu: Hannah Choice, Bluecrop, Chandler, Brigitta Blue

Často mívané odrůdy v našem sortimentu:
Patriot, Blue Gold, Duke, Goldtraube, Pink Lemonade, Elizabeth, North Country, Zuckertraube, Chanticleer a další…

Patriot
Nedávno objevená novinka. Obecně pokládaná za nejvíce vyhledávanou odrůdu borůvek v sortimentu. Tvoří 1,2.1,8 m vysoké vznosné keře. Plody velmi velké, velmi chutné, slupka pevná. Ovoce aromatické, světle modře ojíněné. Sběr prvních plodů se doporučuje ručně, později lze také mechanizovaně. Plody s pozdnějších sběrů je o něco drobnější, ale přesto větší než u odrůdy Bluecrop. Doba zrání začíná v třetí dekádě července. Výnos bývá 4,5 – 9 kg z jednoho keře. Podmínkou k dosažení správné velikosti plodů je vhodná doplňková závlaha v období růstu a zaměkání bobulí. Odrůda Patriot snáší i chladnější polohy. Ale lépe roste v teplejších a slunečných stanovištích – zde dosahuje lepší jakosti. Je odolná vůči Phytophtora cinnamomi.  Je vhodná jak pro velkovýrobu tak do malých zahrádek. Odolnost proti mrazu je do – 40°C.

Bluecrop
Nejdéle známá a pěstovaná velkoprodukční odrůda v našem klimatu. Nejvíce ceněná. Tvoří standard, podle kterého se srovnávají všechny ostatní odrůdy. Keře dorůstají 1,6 – 2m. Vzrůst je bujný. Ovoce velké, velmi dobré kvality vhodné jak pro ruční tak i mechanizovanou sklizeň. Plody jsou velmi chutné a hodí se pro přímý konzum i zpracování. Dozrává v první dekádě srpna. Výnos je 4-9 kg z jednoho keře.  Na sušších stanovištích je odrůda středně raná, výnosná, velmi dobře se uplatní jak ve velkoprodukční výsadbě, tak i na malých zahrádkách. Špatně roste na podmáčených stanovištích, kde může být napadána chorobami. Jedna z nejodolnějších vůči pozdním jarním mrazíkům. Odolnost proti mrazu ve dřevě do -34°C.

Chandler
Odrůda s výstavním ovocem, uvedená do produkce v roce 1994. Silně rostoucí keře mají vznosný habitus s dobře rozloženými výhony a dosahuje do 1,5 m výšky. Plody jsou výstavní kvality, průměrná velikost plodů je obvykle 2 cm o hmotnosti 2g. Často jsou plody i větší ne 2,5 cm. Je to po odrůdě ´Bonus´druhá odrůda s největšími plody.  Bobule jsou jasně modře ojíněné, chutné. Výnos vysoký.  Období dozrávání trvá 4-6 týdnů.  Po deseti letech zavedení do praxe se stala nejvyhledávanější odrůdou na trhu. Vhodná pro ruční sklizeň pro rodinné farmy. Odolnost proti mrazům ve dřevě je do -35°C.

Aktuální sortiment odrůd: Nabídka.

Translate »